Etiketler

Youtube Kanalıma Abone Olunuz

19 Temmuz 2016 Salı

CD/DVD imajı yazdırma


İmaj dosyası nedir?,
İmaj dosyası ne işe yarar?,

CD/DVD imajı nasıl alınır? sorularının cevabı için CD/DVD imajını alma sayfama bakınız.

İmaj(kalıp) dosyasını CD/DVD ye yazdırmak için bedava olan ImgBurn programını kullanacağız. Tabii ki farklı programlar da kullanılabilir. Mesala Nero.

Programı indirip kurup çalıştırın.


CD/DVD yazıcınıza imaj dosya boyutuna uygun boş bir yazılabilir CD/DVD takın.
Resimde görüldüğü gibi Kalıp dosyasını diske yaz simgesini tıklayın.Açılan pencerede Kaynak kısmından(1) yazdırılacak imaj dosyasını seçin. Imgburn programı çok sayıda imaj dosya türünü desteklemektedir. Örnekte yaygın olarak kullanılan ISO dosya seçilmiştir.

Hedef(2) kısmında yazdırma işini yapacak kayıt aygıtı seçilir. Bir tane CD/DVD yazıcınız varsa başka seçeneğiniz olmayacaktır. İmaj yazdırıldıktan sonra doğru olarak yazdırıldı mı diye kontrol ettirmek isterseniz Doğrula(3) seçeneğini işaretleyiniz. Önemli dosyalarınızı yazdırıyorsanız  bu seçeneği seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü bazı CD/DVD'lere güven olmuyor. Bozuk çıkabiliyor. Bu yazarken fark edilmiyor ama okurken fark ediliyor, okuma hataları çıkabiliyor.

Ayarlar(4) kısmında yazma hızı ve çok sayıda cd ye çoğaltarak yazdıracaksanız kopya sayısını seçebilirsiniz. Yazma hızı olarak MAX seçerseniz kayıt aygıtı ve CD/DVD'nin yazılabileceği en yüksek hızda yazdırma yapılır. Önemli dosyalarınızı daha düşük hızlarda yazdırmanızı tavsiye ederim.

Tüm ayarları yaptıysanız Yaz(5) simgesini tıklayabilirsiniz. Yazma işlemi başlatılacaktır. İşlem aşamaları alt pencerede mesajla listelenecektir. Yazma işlemi bittiğinde Doğrula seçeneği seçili ise CD dışarı çıkıp geri içeri alınacak ve kontrol edilecektir. Tüm işlemler bittiğinde işlemin başarıyla ya da başarısızlıkla bittiği belirtilecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder