Etiketler

Youtube Kanalıma Abone Olunuz

4 Temmuz 2016 Pazartesi

Büyük Dosyaları Bölme ve Birleştirme


Eskiden disketlerle dağıtılan programlar artık CD'lere bile sığamaz oldu. Artık bir çok program DVD ile dağıtılıyor. İlerde Blue-Ray ile dağıtılırsa şaşırmayın.

İnternetten indirdiğiniz ya da arkadaşınızdan almak istediğiniz DVD'deki program ISO imaj dosyası ile bulunuyor. Büyük boyutlu bir dosyayı FAT32 ile biçimlendirilmiş(formatlanmış) bir USB disk'e kopyalamaya çalıştığınızda hata ile karşılaşacaksınız. Çünkü her tür formatın dosya boyutu sınırı vardır.

Bu sınırlar:
FAT16 için en büyük dosya boyutu 2 GB, En büyük disk bölümü(partition) 4 GB;

FAT32 için en büyük dosya boyutu 4 GB, En büyük disk bölümü 2 TB;

NTFS için en büyük dosya boyutu ~16 TB, En büyük disk bölümü ~16 TB;

Ayrıca bazen büyük dosyaları e-maille göndermek gerekli olabilmektedir. E-maille göndermeye çalıştığımız dosyalarda ise e-mail sunucularına göre bazı sınırlamalar vardır. Örneğin bazı sunucular tek seferde gönderilebilecek dosya boyutunu 10 MB ile sınırlamıştır. Bazı email sunucuları ise her bir parça dosya için üst sınır belirlemiştir.

İşte bu gibi benzer durumlar için büyük dosyaları bölme ve bölünmüş dosyaları birleştirme ihtiyacı doğmuştur. Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığını görelim.

Winrar İle Dosyaları Bölme

Bu işlem için sisteminizde Winrar kurulu olması gerekir. Eğer kurulu değil ise bu adresten 40 günlük deneme sürümünü indirip kurabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte 5 GB'tan daha büyük bir dosyayı böleceğiz. Bölünecek dosya üzerinde sağ tıklayın.
Açılan menüde Arşive ekle...'yi tıklayın.Bu ekranda; Sıkıştırma yöntemi En iyi olarak ayarlanmış. Eğer dosya zaten sıkışmış ise(rar,zip, arj, jpg, mp4, mkv, gibi dosyalar) ya da aceleniz var ise seçeneklerdeki Depola'yı seçebilirsiniz. Bu durumda sıkıştırma yapılmaz böylece işlem süresi kısalır.

Ciltlere böl, bayt açılır listesinde ise sık kullanılan bölme boyutlarını göreceksiniz. Bu örnekte CD boyutu olan 700 MB seçildi. İsterseniz listeden farklı bir boyut seçebilir ya da bayt cinsinden bölmek istediğiniz boyutu yazabilirsiniz. Örneğin 100 MB için 100 mb ya da 1024 kb ya da 104857600 yazabilirsiniz.

Kendinden açılan arşiv oluşturmak isterseniz SFX arşivi oluştur seçeneğini seçiniz. Bu işlem sonra da yapılabilir. Aşağıda açıklanacak.

Tamam'ı tıkladığınızda bölerek arşivleme işlemi başlatılır. Dosyanın boyutuna ve bilgisayarın hızına bağlı olarak işlem zaman alacaktır.

İşlem bittiğinde aşağıdaki gibi bir dosya listesi elde edilecek.Büyük dosya 700 MB'lık parçalar halinde bölünmüş olduğu görülüyor. Dosya adların .partXX.rar şeklinde olduğuna dikkat ediniz. Dosyalar birbirinin devamı niteliğindedir. Dosyaların bir ya da daha fazlasının bozulması ya da silinmesi dosya bütünlüğünün bozulmasına neden olur.

Artık dosyaları rahatlıkla gerekli yere gönderilebilir ya da kopyalanabilir, dosya paylaşım sitesinde paylaşabilirsiniz.

Winrar İle Bölünmüş Dosyaları Birleştirme

Dosyaları birleştirmek için sistemde Winrar kurulu olması gerekir.
Birleştirilecek dosyaların ilki(dosya adı part01.rar ile biten dosya) üzerinde sağ tıklayın.Açılan menüden Buraya çıkart tıklayarak arşivin bulunduğu klasöre birleştirme sağlanır.
Dosyaları çıkart ile istenilen klasöre, Klasöre çıkart KLASÖR_ADI ile arşivin bulunduğu klasör içine arşiv adı adında bir klasör oluşturularak klasör içine açılır.

Kendinden açılan arşiv oluşturma

Winrar ile sıkıştırılan dosyaları açmak için sistemde winrar ya da rar dosyaları açan bir yazılım(7zip gibi) kurulu olması gerekir. Gönderdiğiniz yerde ya da arşivi kopyalayacağınız yerde bu programlar olmayabilir ya da internet bulunmayabilir. Bu durumlar için kendinden açılan arşivler oluşturabilirsiniz. Winrar gibi bazı arşivleme programlarının böyle bir özelliği vardır. Bu işlem için aşağıdaki yolu izleyin.

Arşiv dosyasını çift tıklayıp winrar ile açın. Arşiv çok dosyadan oluşuyorsa ilk arşiv dosyasını(.part01.rar ile biten) çift tıklayın. Bu örnekte OYUN_DVD.part01.rar

Winrar programında menüden Araçlar / Arşivi SFX'e dönüştür tıklayın (Kısayol Alt+X) ya da Araç çubuğundaki SFX simgesini tıklayın.

Açılan pencerede belirtilen ayarları yapın ve Tamam'ı tıklayın. (Bu konuda Gelişmiş SFX seçenekleri... üzerinde durmayacağım. Başka bir konuda belki :)

Bu işlemden sonra .part01.exe uzantılı bir dosya oluşacak. (Örnekte OYUN_DVD.part01.exe) OYUN_DVD.part01.rar dosyasını silebilirsiniz.


Artık sistemde winrar olmasa da OYUN_DVD.part01.exe dosyası çift tıklanarak arşivin tamamı açılabilir.

1 yorum:

  1. allah razi olsun su pinti indirme yerleri yuzunden 13.9 GB lik dosyayi boldum ve usb ye attim sonra onlari senin sahiyende birlestirdim saol

    YanıtlaSil