Etiketler

9 Kasım 2014 Pazar

NEREDEYSE BENİ DÖVECEKTİ!

Şehzade Mehmet, çocukluğunun ilk zamanlarında biraz yaramazdı. Derslerini ihmâl ediyordu. Hırçınlıkları yüzünden hocalarını sıkıntıya sokuyordu. Bu durumu öğrenen babası Sultan İkinci Murat, bu duruma üzüldü ve onu disiplin altına almak için gecikmeden harekete geçti.

Bilgisine hayran olduğu, disiplini ve otoriter kişiliği ile tanınan Molla Güranî'yi Şehzade Mehmet'in hocalığına tayin etti. Molla Gürani, şehzadeye ders verecek, aynı zamanda disiplinli bir şekilde yetişmesini sağlayacaktı. Bunun gerçekleşmesi için de Sultan İkinci Murat ile Molla Güranî bir plan hazırladı. Plana göre; Molla Güranî, öğrencisine ders verirken yanında bir de sopa bulunduracaktı.

Molla Güranî, daha ilk derste, kendine gelecek öğrencisi Şehzade Mehmet'i yanında bu sopa olduğu halde beklemeye başladı.

Şehzade Mehmet, ilk ders için hocasının huzuruna girdi. Yeni hocasının yanındaki duran sopayı gördü. Bu sopanın, hocanın yanında işi neydi? Merakla sordu:

- Hocam! O yanınızdaki sopayla ne yapacaksınız?


Molla Gürani, gayet ciddi bir ses tonuyla: - Babanız, sizin çok yaramaz olduğunuzu ve derslerinizi ihmâl ettiğinizi öğrenmiş. Eğer hocalarına sorun çıkarmadan derslerine düzenli çalışırsan herhangi bir mesele yok. önceki gibi sorun çıkarmaya ve derslerine çalışmamaya devam edersen ne yazık ki bu sopayı kullanmak zorunda kalacağım...

Şehzade Mehmet, hocasının bu kararlı tutumdan korkmuş ve şaşırmıştı. Koskoca padişahın oğlu hiç sopayla tehdit edilir miydi? Hemen hocası Molla Güranî'yi babasına şikayet etti.

Sultan İkinci Murat, plan gereği, derse Şehzade Mehmet'le beraber gitti. Güya oğlunu korkuttuğu için hocaya kı-zacaktı.

Molla Güranî, yanında sopa olduğu halde ders için öğrencisini bekliyordu. Padişah ve şehzade dershaneye geldiler. Kısa bir hâl-hatırdan sonra padişah:

- Benim oğlumu sopayla yola getirmek için korkutmuşsun... diyecek oldu.

Sertliği ile tanınan Molla Güranî, padişah sözlerini tamamlamadan sopayı eline aldı ve padişaha çıkıştı:

- Hünkârım! Siz de vazifenizi ihmâl ederseniz, gerekirse sizi de yola getirmek için bu sopayı kullanırım.

Padişah korkar gibi yaparak konuyu konuşmaktan vaz geçti. Oğluna, şunları söyledi:

- Oğlum! Senin bu hocan çok sert birisi. Değil seni, neredeyse beni dövecekti! Sakın derslerini ihmal etme; şımarıklık yapayım deme, babanın padişah olduğunu unut!... Benim yapabileceğim bir şey yok!...

Babasının bu sözleri üzerine, avcı elindeki arslan yavrusu gibi çaresiz kalan Şehzade Mehmet, tamamen Molla Güranî'nin disiplini altına girmiş oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder