Etiketler

28 Şubat 2011 Pazartesi

Photo Magician ile toplu resim küçültme

Çok sayıda resim dosyalarını istenilen boyutta küçültmek için çeşitli programlar mevcut. Daha önceki sayfalarımda bazılarını açıklamıştım.
Şimdi ise bu iş için çok kullanışlı bir program tanıtacağım. Photo Magician

http://www.photomagiciansoftware.co.uk/ web adresinden programı indirebilirsiniz. Bedava ve Türkçe dil desteği mevcut. Programı Türkçe kullanmak için Options da Select Language de Turkish seçin.

Resimleri toplu olarak küçültmek için küçültülecek resimleri Girdi klasöründe(1) belirleyin.


Dönüştürülen resimlerin kaydedileceği klasörü Çıktı klasöründe(2) belirleyin.

Büyültme veya küçültme ölçeğini Profil seç(3) kısmından belirleyin. Burada istediğiniz ölçü yoksa alt kısımda istediğiniz boyutu belirtebilirsiniz. Ya da belli oranda resim boyutlanacaksa bir alttan oranı belirtin.

Dönüştürme ayarları kısmından bazı dönüştürme  ayarlarını yapabilirsiniz. En işe yarar özellik (bana göre tabii) belirtilen klasördeki tüm alt klasörleri dahil edebiliyorsunuz ve küçültülen klasörde aynı klasör yapısı oluşuyor.

Girdi klasörünü belirlediğinizde en altta kaç resim işleneceği belirtilir(4). Burası tıklanarak işlem başlatılır. İşlem sonunda dönüştürme ile ilgili bilgi verilir.

Eğer resimleriniz değişik klasörlerde bulunuyorsa bunları Hızlı dönüştürme modunda(5) dönüştürebilirsiniz.

Hızlı dönüştürme modunu tıkladığınızda ekranda bir sihirbaz şapkası belirecek. Resimleri bu şapka üstüne bırakın. Belirlenen klasöre belirlenen profilde resimleriniz küçültülür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder