Etiketler

AutoCAD (63) bedava (48) Dosya (34) Resim (33) program (21) Ziyaretçi Defteri (20) excel (18) Eğitim (17) Güncelleme (17) Nasıl yapılır (16) asgbookphp (16) VBA (15) Şablon (15) Qbasic (14) php (14) online (13) Fotoğraf (12) Freeware (12) PHP script (12) Visual Basic (12) Kaynak kod (11) Dos (10) SolidWorks (10) ürünler (9) E-book (8) Photoshop (8) tutorial (6) Ders (5) Lisp (5) Word (5) Programlama (4)

Youtube Kanalıma Abone Olunuz

7 Mayıs 2010 Cuma

Windows 7 ile sistem görüntüsü alma(imaj alma) ve yükleme

Sık sık sistemini yeniden kuran veya sık sık sistemi çökenler için yeniden kurulum çok zaman alıcı ve can sıkıcı bir işlemdir. Sadece sistemi kurmakla kalınsa iyi. Sistemden sonra sürücüler, güncellemeler ve gerekli programları kurmak için verilen emek ve harcanan zaman da cabası.

Bu tür durumda olanlar sistem yedeğini almasını öğrenmiş olabilir. Ghost, Acronis True image gibi programlardan biri ile sistem görüntüsü (sabit disk imajı) alınabilir. Sistem çökmesi durumunda da bu yedekten geri yüklenerek birçok zahmetten kurtuluruz.

Aşağıda gösterilen yöntem ise yardımcı bir program kullanmadan Windows 7 ile sistem görüntüsünü alma ve yükleme.

Sistem görüntüsünü alma (Disk imajı alma)

1) Başlat'ı tıklayın
2) Arama kutusuna Yedekleme yazın. Menüde en üstte Yedekleme ve Geri yükleme çıkacak, onu tıklayın. Ya da Denetim masasından Yedekleme ve Geri yüklemeyi açın.


3) Açılan pencerede Sistem görüntüsünü oluştur'u tıklayın.
Karşımıza yedeklemek için 3 seçenek çıkacak1. seçenek sabit diskte bir yere. Eğer tek sabit diskiniz varsa belirtilen uyarıyı dikkate alınız.
2. seçenek bir ya da daha fazla DVD kayıt ortamına
3. seçenek ise ağa bağlı başka bir bilgisayara. Ağdaki bilgisaya üzerindeki yedeğinde güvenli olmadığını belirten uyarıyı dikkate alınız.

4) Bu durumda en güvenli seçenek 2 oluyor. Eğer güveniyorsanız diğerlerini de seçebilirsiniz tabii ki.
Seçimi yapıp ileriyi tıkladığınızda eklemek istediğiniz sürücüleri belirtin.5) Eğer sabit diskiniz tek parça değil ise diğer parçaları da yedeğe dahil edebilirsiniz.

6) İleriyi tıklayıp ardından Yedeklemeyi başlat'ı tıklayın. Yedekleme için ne kadarlık bir alan gerektiği belirtilecek. Buna göre elinizde boş DVD bulundurmalısınız.

Sistem görüntüsünden yükleme (Disk imajı yükleme)

Yedekten yüklemek için bir onarım diski oluşturacağız. 1. ve 2. adımları tekrar uygulayın.
Açılan pencerede Sistem onarım diski oluştur'u tıklayın.
Diski oluştur'u tıklayın. Bu iş için bir CD yeterli olacaktır.
CD yazma işlemi bitince CD yi çıkarıp Windows 7 ONARIM DİSKİ olarak etiketleyin.
Sistemi imajdan yüklemek için bilgisayara bu cd yi takıp sistemi CD den açın.

2 yorum: