Etiketler

AutoCAD (63) bedava (48) Dosya (34) Resim (33) program (21) Ziyaretçi Defteri (20) excel (18) Eğitim (17) Güncelleme (17) Nasıl yapılır (16) asgbookphp (16) VBA (15) Şablon (15) Qbasic (14) php (14) online (13) Fotoğraf (12) Freeware (12) PHP script (12) Visual Basic (12) Kaynak kod (11) Dos (10) SolidWorks (10) ürünler (9) E-book (8) Photoshop (8) tutorial (6) Ders (5) Lisp (5) Word (5) Programlama (4)

Youtube Kanalıma Abone Olunuz

23 Kasım 2008 Pazar

Help Dosyası Hazırlama: Bölüm 3- Sayfalar ve gözatma düzeni

Bu bölümde help dosyamız artık çok sayfalı olacak ve diğer sayfalara geçiş yapabileceğiz.

Birden fazla sayfa

Yardım sayfalarımızın yazılarını yine Word de hazırlayıp RTF olarak kaydedeceğiz.
Word ü çalıştırın. Menüden Görünüm / Normal i tıklayın yada yatay kaydırma çubuğundaki ilk düğmeyi tıklayın.
whnormalg
Sayfa düzeni görünüm de olabilir ama bu şekildeki görünüm daha pratik gelecek.
Şimdi, help dosyası için 3 sayfa hazırlayacağız. Bu sayfalar bir birbirini takip eden sayfalar olsun. Öğrenmek amacıyla çalıştığımız için çok uzun yazılar yazmamıza gerek yok. Aşağıdakine benzer bir doküman hazırlayın
whproje3wrd
Bilmeyenler daire içindeki "Sayfa Sonu" ne ola ki? diyecek. Hemen açıklayalım: Bu word de bir sayfadaki yazılanların, bu sayfa için tamam, gerisinin diğer sayfanın başından başlaması için bir işaret. Sayfa sonu işareti. Bu işareti koymak için; imleci işareti koyacağımız yere getirip klavyeden Ctl-Enter tuşuna basıyoruz. İsterseniz menüden Ekle / Kesme Tamam ı tıklayarak da yapabilirsiniz. Yukarıdaki şekilde hazırladıktan sonra bu dosyayı proje3.rtf olarak kaydedelim. proje3.zip i tıklayarak dosyanın hazır halini alabilirsiniz.

Gözatma düzeni kurma

Rtf dosyayı bu haliyle derlersek sadece ilk sayfayı görebiliriz diğer sayfaları göremeyeceğiz ve ulaşamayacağız. Sonraki sayfalara ulaşmak için gözatma düzeni kuracağız. Bunun için iki şey gerekli. Birincisi word de sayfalara numaralar vereceğiz.
proje3.rtf yi word ile açın. Sayfalara numara vermek için word de "dipnot ekleme" den faydalanacağız. İmleci ilk sayfadaki Bilgisayar kelimesinin başına getirelim. Yani ilk satırın başına. Ctrl-Home tuşlarıyla daha çabuk gidebilirsiniz.
Menüden Ekle / Dipnot 'u tıklayın. Özel işaret' i tıklayıp sağındaki metin kutusuna + yazın. Tamam ı tıklayın.
whdipnot1
Bilgisayar kelimesinin solunda + eklendi. Alt kısımda bir bölme açıldı. Bu bölme dipnotları girmek için. Burada da bir + göreceksiniz bunun hemen yanına 10 ekleyelim.
whdipnot2
Diğer sayfalarımıza da aynı işlemi uygulayacağız ama numara artan bir düzende olacak.
İmleci Donanım kelimesinin başına getirin. Ekle / Dipnotu tıklayın yine Özel işaret in sağına + ekleyip Tamam ı tıklayın. Dipnot bölmesinde 20 yazın.
Üçüncü sayfaya da aynı işlemi uygulayın ama sayı olarak 30 ekleyin.
Dosyayı kaydedip word ü kapatın.
proje3.hpj dosyasını açın içeriği aşağıdaki gibi olacak.

[OPTIONS]
TITLE=Bilgisayar

[FILES]
proje3.rtf

[CONFIG]
BrowseButtons()

Burada fazladan BrowseButtons() görüyorsunuz. Bu bir help makro. Help penceresinde << ve >> tuşlarının görünür olmasını sağlıyor. Dikkat ettiyseniz önceki help pencerelerinde bu tuşlar yoktu. Proje3 için bat dosyası da oluşturup çalıştırın. Oluşan help dosya aşağıdaki gibi görünecek. Şimdi >> tuşuyla sonraki sayfayı << tuşuyla da önceki sayfaya gözatabilirsiniz. İçindekiler tuşuyla ilk sayfaya ulaşırsınız.
whproje3hlp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder