Etiketler

AutoCAD (60) bedava (48) Dosya (34) Resim (33) program (21) Ziyaretçi Defteri (20) excel (18) Eğitim (17) Güncelleme (17) Nasıl yapılır (16) asgbookphp (16) Şablon (15) Qbasic (14) php (14) online (13) Fotoğraf (12) Freeware (12) PHP script (12) VBA (12) Visual Basic (12) Kaynak kod (11) Dos (10) SolidWorks (10) ürünler (9) E-book (8) Photoshop (8) tutorial (6) Ders (5) Word (5) Lisp (4) Programlama (4)

Youtube Kanalıma Abone Olunuz

YouTube kanalımın 1000 aboneye ulaşması için takip etmeseniz bile Lütfen Abone olunuz.

www.youtube.com/mesutakcan

12 Mayıs 2008 Pazartesi

Paint.NET ile İstenilen Boyutta Resim Kırpma

İstenilen boyutta resim kırpmak neden gerekli?
Bazı web siteleri yüklenmesi için belirli bir yükseklik ve genişlikte fotoğraflar isterler. Mesala forum siteleri, MEB'in e-okul ve İLSİS gibi web uygulamalarında öğrenci veya personel fotoğrafları... gibi. 

Bir resmi istenilen boyutlarda kırpma işini yapan pek fazla program yok. Photoshop ile yapılabiliyor ama hem pahalı hem de büyük bir program. Paint.NET ise sürekli geliştirilen, bedava, açık kaynak kodlu resim düzenleme programıdır.
Öncelikle Paint.NET'i web sitesinden indirip kurmalıyız. Şu an 3.31 sürümü mevcut.

Paint.NET'i kullanabilmek için neler gerekli ?

 • Windows XP (SP2 ya da sonrası), ya da Windows Vista, ya da Windows Server 2003 (SP1 ya da sonrası), ya da Windows Server 2008
 • .NET Framework 2.0
 • 500 MHz işlemci (800 MHz veya üstü tavsiye)
 • 256 MB RAM (512 MB veya üstü tavsiye)
 • 1024 x 768 ekran çözünürlüğü
 • 200+ MB hard disk alanı

 • Resmi kırpma:
  Kurulumdan sonra Paint.NET'i çalıştırın. Kırpacağınız resmi açın. Tools Araç çubuğundaki ilk butonu(Rectangle Select) tıklayın(1) Kısayolu: S

   

  Resimdeki 2 numaralı yerden Fixed Ratio seçin. Fixed Size de olabilir ama büyütme ya da küçütme gerekli olabileceği için Fixed Ratio daha uygun.
  Kırpmak istediğimiz boyutu Genişlik (width) ve Yükseklik (Height) olarak girin. Resim üzerinde uygun alanı fare ile seçin.

  Eğer seçim alanı uygun olmadıysa tekrarlayabilirsiniz yada Tools Araç Çubuğunda 4. butonu(Move Selection) tıklayın (Kısayol: İki defa M)  Seçim alanını taşıyın ya da CTRL tuşuna basarak büyütün/küçültün.
  Seçme işlemi tamam ise tekrar Rectangle Select(Toolsdaki ilk buton) tıklayın ve Crop Selection butonunu tıklayın.

  Standart araç çubuğundaki 8. buton. Şimdi resmimiz belirttiğimiz oranda kırpıldı. Büyük ihtimalle istediğimiz boyutlarda değil ama oran uygun. Yeniden boyutlandırmak için menüden Image / Resize (CTRL+R) tıklayın


  Resimdeki gibi ayarlamaları yapıp OK tıklayın.
  Şimdi resmimizi istenilen boyutlara ayarlamış olduk.
  Küçültme işlem sonrası resimde flulaşma olabilir. Bunu engellemek için menüden Effects / Photo / Sharpen tıklayın bir değer ayarlayıp OK tıklayın.
  Artık resmi kaydedebilirsiniz.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...