Etiketler

AutoCAD (60) bedava (48) Dosya (34) Resim (33) program (21) Ziyaretçi Defteri (20) excel (18) Eğitim (17) Güncelleme (17) Nasıl yapılır (16) asgbookphp (16) Şablon (15) Qbasic (14) php (14) online (13) Fotoğraf (12) Freeware (12) PHP script (12) VBA (12) Visual Basic (12) Kaynak kod (11) Dos (10) SolidWorks (10) ürünler (9) E-book (8) Photoshop (8) tutorial (6) Ders (5) Word (5) Lisp (4) Programlama (4)

Youtube Kanalıma Abone Olunuz

YouTube kanalımın 1000 aboneye ulaşması için takip etmeseniz bile Lütfen Abone olunuz.

www.youtube.com/mesutakcan

9 Eylül 2007 Pazar

Quick-Basic Kursu: Bölüm 3: CLS , INPUT ve PRINT

Bu bölümde ekranı silme, program çalışırken değişkenlere veri aktarma ve bu verileri yazdırmayı öğreneceğiz.

CLS komutu

Bu komut çalıştırıldığında daha önceden ekrana yazılmış olan yazılar silinir. Genelde programlar, ilk olarak ekranı temizleyerek, sonraki yazılacaklara temiz bir ekran hazırlar. Burada dikkat edilecek şey CLS den bir önceki zemin rengi ne ise ekran o renk ile doldurulur. CLS den önce bir renk ayarı yapılmamışsa ekran siyah renk ile doldurularak temizlenir.

COLOR , 4
CLS
PRINT "Merhaba"

Değişkenlere Veri aktarmak

Veri tiplerini açıklarken değişkenlerden bahsetmiştik. Değişkenler, bilgisayarın aklında tutması gereken şeyleri aktarırız. Değişkenler bir harf ile başlayıp 40 karaktere kadar bir isim alabilir. İçinde İngilizce harf ve rakamların dışında semboller olursa kabul edilmez.

4KAT
MÜŞTERİ
PERSONEL NO
MEDENI_DURUMU

Yukarıdaki değişken için kullanılan isimler hata oluşturacaktır.

PI = 3.14
PRINT PI

1. satırda PI değişkenine 3.14 rakamını aktardık. Sonraki aşamalarda PI sayısına bir sayı aktarmazsak program sonlana kadar o değeri aklında tutar. Ve biz bunu gerekli olduğunda kullanırız. Örneğin 2. satırda olduğu gibi. Yukarda olduğu gibi değişkenlere veriyi direkt aktardığımız gibi bir fonksiyonun ya da işlemin sonucunu da aktarabiliriz.

SAYI = 125
KARE = SAYI * SAYI
PRINT KARE

1. satır artık yabancı gelmiyor size. SAYI değişkenine aklında 125 rakamını tut dedik. KARE değişkenine de SAYI değişkenin tuttuğu rakamı kendisiyle çarp ve sonucunu aklında tut dedik. Bu arada SAYI değişkeninin değerinde hiçbir değişiklik olmaz. Değişiklik olabilmesi için aktarma işlemi olması gerekir. = işaretinin sağındaki değer veya işlem solundaki değişkene aktarılır. Yukarda olduğu gibi = in sağ tarafında SAYI nın kendisiyle çarpımından SAYI değişkeni etkilenmemektedir.

Değişkenlere değerler aktarılırken tanımlanan tipine uygun değerler aktarılmalıdır. Sınırını aşan veya uygun olmayan veri aktarımlar kabul edilmeyecektir. Aşağıdaki satırlar hata oluşturacaktır.

A% = 33652 'Sınırı aşmıştır A& = 2154.43 ' Bu tür değişkenler küsurlu sayıları aklında tutamaz o yüzden sayıyı yuvarlayarak 2154 yapar. Bu satırda bilgisayar bir uyarı vermez. A$ = 65000 ' String değişkenlere değerler " (çift tırnak) lar ile aktarılır A# = "Merhaba" ' Bu tür değişkene string veri aktarılamaz

INPUT Komutu

Değişkenlere A = 45 gibi bir satır yazarak bir değer aktarabiliyoruz. Bazen program çalışırken değişkenlere programı kullanan kişinin veri aktarması istenebilir. INPUT komutu ile istediğimiz değişkenlere program çalışırken değer aktarılabilir. INPUT kullanılırken; INPUT un ardından verilecek mesaj tırnaklar arasında yazılır sonra (,) veya (;) konulur ve klavyeden yazdıklarımızı aktaracağımız değişken ismi yazılır.

CLS
INPUT "ADINIZ " ; AD$
INPUT "YAŞINIZ " , YAS%
PRINT "Sayın " ; AD$ ; YAS% ; " yaşındasınız."

Yaşımızı sorduğunda rakam dışında bir şey yazarsak, bir uyarı ile aynı soruyu tekrar sorulur.

DÜŞÜN: Burada virgül ile noktalı virgülün farkı ne?

PRINT Komutu

Ekrana bir mesaj veya bir değişkenin değerini yada bir fonksiyon yada işlemin sonucunu yazdırmak için kullanılır. PRINT yazmak yerine yalnızca ? yazın.

CLS
PRINT 3 * 8 + 12 ' Sonuç 36 olarak ekranda görünecek
YASI = 32
PRINT "Yaşı = " ; YASI ; " dir"
A% = 15
B! = 3.14
ADI$ = "Mesut"
PRINT A% , B! , ADI$
SA$ = "Akcan"
PRINT ADI$ ; SA$

DÜŞÜN: PRINT de kullanılan virgül ve noktalı virgülün farkı ne? PRINT komutunda bir işlemin sonucunu da yazdıracağımızı söylemiştim.

PRINT 12+33 ' Ekrana toplamı(45) verir
PRINT 125+48*10 ' 605 yazar. Öncelik sırası: Parantez içi, * / + - dir
PRINT 12-(80/4-23)+54/9 ' sonuç: 21 ??
PRINT 1 + 1 ' Toplam olan 2 çıkar
PRINT "1" + "1"
' 11 çıkar. Çift tırnak içindeki sayılar sayı olarak görülmez.
' Burada sayı olmadığı için toplama işlemi değil
' tırnaklar içindekileri birleştirme işlemi uygulanır
PRINT "QUICK" + "basic" ' QUICKbasic
PRINT 8 + "elma" ' !!! Hata !!!
PRINT "8" + "elma" ' 8elma
PRINT 8 ; "elma" ' 8 elma
PRINT 8/2 ; "elma" ' 4 elma

Uygulama

CLS
PRINT "Çıkmak için 0 yaz"
basla:
INPUT "Bir sayı yaz "; SAYI
IF SAYI = 0 THEN END
CLS
PRINT "Verdiğiniz sayı "; SAYI
PRINT SAYI; " 'nın karesı "; SAYI ^ 2; " dır."
PRINT SAYI; " 'nın küpü "; SAYI ^ 3; " dır."
GOTO basla

PROBLEM: Dairenin çevresini hesaplayıp ekrana yazan bir program yazın. Dairenin çevresi = Daire çapı * Pi sayısı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...